Przejdź do głównej zawartości
KALAMARSADA
Lipiec 2006...gorąco, słonecznie, ani podmuchu wiatru, trawa zeschnięta jak na hiszpańskich plantacjach oliwek, a my ( Marta Chojancka i Katarzyna Rymarz) w jednym z tysięcy londyńskich przydomowych ogródków...Jak każdego poranka kawa, rozmowa, prasa, ciekawostki ze świata kultury i ...dzień dobry Kalamarsado! Powstaje pierwszy projekt, założenia, systematyzacja dotychczasowych działań..i... Kalamarsada Manifest. Krótko później odkrywamy fascynujących ludzi i salę wystawienniczą. Razem z Marta wybieramy prace malarskie na nasza wspólną "wielką" wystawę londyńską. Obok nas malarzy odnajdujemy innych "wygnańców pewnej epoki" osiadłych, bądź tylko cumujących czasowo w Londynie. Designem zajął sie nasz przyjaciel Joan Ayguadé Jarque, oprawą muzyczną Ula Galle (Szczepanek), pracą kuratorsko- sceniczną Sam Mayel- Afshar i wielu innych...

Takie początki ma londyńska Kalamarsada.

Główne pędzle kreślące pierwsze szkice grupy to: Marta Chojnacka i ja, Katarzyna Rymarz, ale nim powstała Kalamarsada Grupa Artystyczna, a potem Kalamarsada Ruch Artystyczny upłynęło kilka lat i sporo ludzi musiało się spotkać na wspólnej drodze. Najważniejsze postacie dokładające cegiełki pomysłów i idei spotkałyśmy w 1999 w Olsztynie. Zajmujemy się szeroko rozumianym malarstwem, projektowaniem form wizualnych, rysunkiem eksperymentalnym, grafiką użytkową... Uzyskałyśmy dyplomy artystyczne na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie (2004). Ukończyłyśmy Wydział Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych zakończony dyplomem artystycznym, w zakresie Rysunku (2003) w pracowni dr Doroty Jajko - Sankowskiej, Malarstwa w pracowni artystycznej prof. Stanisława Andrzejewskiego (2004) oraz Projektowania Graficznego w pracowni prof. Piotra Obarka (2004)

NASZE IDEE, ZAŁOŻENIA, CELE
1999- 2004 zainicjowałyśmy powstanie nieformalnej grupy artystycznej Kanciapa. Była to grupa dyskusyjna.

Dlaczego dyskusyjna?

Ponieważ malarstwo, nie może obejść się bez dyskusji, bez zapalenia umysłów i negocjacji własnych refleksji i przekonań, nierzadko do białego rana. W trakcie spotkań poruszałyśmy zagadnienia istniejące na płaszczyźnie sztuki współczesnej w Polsce i za jej granicami. Podejmowałyśmy próby odnalezienia odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienia (obiekt o niepewnej ontologii,  prowokacyjne sposoby obrazowania, wynalazcze formy itd.)


2002-2007 powstały nasze pierwsze wspólne projekty i realizacje malarstwa oraz innych form artystycznych w przestrzeniach prywatnych i publicznych w Polsce i później w Wielkiej Brytanii.


2006 powstaje w Londynie formalna grupa malarska KALAMARSADA, która po krótkim czasie przekształca się w ruch artystyczny skupiający już nie tylko malarzy, rysowników i grafików,ale także pisarzy, poetów i muzyków...Kalamarsada dała swój wyraz w 4 znaczących wystawach w Londynie i Polsce. Podczas tych konfrontacji artystycznych wzięło udział kilkunastu artystów malarzy, muzyków, grafików, fotografików i poetów.

W Polsce namalowałam cykl obrazów pt. "Byłam i będę". Są to abstrakcje opierające się na figuratywnych przesłankach. Sentymentalna ironia, a raczej próba zrozumienia pewnych nienamacalnych zjawisk towarzyszących każdemu człowiekowi to myśl przewodnia tych prac.
Intryguje mnie znak, ślad człowieka, pozostawiany przypadkowo lub z rozmysłem w przestrzeni. W Londynie stworzyłam "Gry". Za pomocą jaskrawych barw podjęłam próbę stworzenia nowego pejzażu miasta. Uwikłane w jego przestrzeń postaci umieszczam na osobnych płótnach, tworząc cykl portretów\ głów turystycznych konsumentów. Intryguje mnie "zagadka człowieka", pytania bez odpowiedzi i przemijanie które zawsze pozostawia ślady. A kolor- czerwień jest to jedyny wieczny ślad życia (chyba stąd go tyle w moich obrazach). 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wernisaż malarstwa "Silent", Teatr Boto, Sopot

Zapraszam serdecznie na otwarcie wystawy indywidualnej "SILENT"
Wernisaż  21/09 g. 19:00 Wystawa czynna do 19/10 Teatr Boto, Sopot
Bohaterów Monte Casino 54B
"Silent" to otwarty projekt malarski. Pierwsze obrazy z tego cyklu prezentuję w kameralnej przestrzeni Teatru Boto w Sopocie. Można je oglądać do 19 października 2018. To obrazy poszukujące ciszy, zatrzymane w kadrach bezszelestnej natury i naturą inspirowane. Cykl prac rozpoczyna grupa obrazów pod wspólnym tytułem "Marzyciel" i te przypisane są wewnętrznym stanom emocjonalnym człowieka, poszukiwaniu siebie, sensu istnienia, spokoju w samotności, zadumy,  kolejne wynikają z obserwacji botanicznego świata, jego relacji z z otoczeniem i człowiekiem.


Zapraszam na fotorelację z wernisażu.


Galeria obrazów na sprzedaż

Zapraszam do galerii obrazów dostępnych do nabycia.
Oferty kupna proszę składać mailowo: rymarz.art@gmail.com"Ficus elastica" 100 x 70 cm, akryl, płótno, 20181400złObraz prezentowany na wystawie indywidualnej w Teatrze Boto, Sopot

"Silent" 100 x 70 cm, akryl, płótno, 20181500 złObraz prezentowany na wystawie indywidualnej w Teatrze Boto, Sopot

REZERWACJA"Marzyciel 1" 50 x 50 cm, akryl, płótno, 2018650 złObraz prezentowany na wystawie indywidualnej w Teatrze Boto, Sopot

"Sen surfera" 80 x 80 cm, akryl, płótno, 2018
1100 zł
Obraz prezentowany na wystawie indywidualnej w Las, Sopot


Cykl portretów surrealistycznych pochodzących z wystawy w Aberdeen, Art Centre & Theatre, UK 2016WERNISAŻ I WAS I WILL

"I see" 60 x 60 olej, płótno, 2016800 zł

"Galaxy"

Obrazy mają nowe domy...

Wybrane obrazy, które mają już nowe domy;)
Nastąpił czas podsumowań...
Rok 2014 był malarsko aktywnym czasem. Zrealizowałam kilka projektów malarskich zwieńczonych  wystawami  indywidualnymi. Bardzo miło wspominam spotkania z właścicielami galerii, kuratorami i masą serdecznych gości. Moje obrazy podróżowały po Polsce, a ja razem z nimi. To był długi i bardzo owocny rok, pełen refleksji i inspiracji do dalszej pracy, która z biegiem czasu zdaje się uzależniać mnie od pędzla i farby bardziej i bardziej.
Dziękuję Wam wszystkim za współtworzenie "latających" wystaw, za uczestnictwo, za refleksyjne słowa nierzadko kończące się gorącymi dyskusjami nad ranem.
Pozostaje mi życzyć Wam miłych doznań ze sztuką, a sobie dalszych wspaniałych spotkań z tak wyjątkowymi krytykami i przyjaciółmi.
2014 - wystawa malarstwa "dynamiczna", Steps Gallery, Nakło nad Notecią2014 - wystawa malarstwa "Fraszka na sąsiada", Galeria Miejska bwa, Kantorek, Bydgoszcz  2014 - wystawa m…